kontrast-wroclaw.pl

Wojna z zanieczyszczeniem powietrza

Wojna z zanieczyszczeniem powietrza

19.11.2020, 11:13

Zaledwie parę dni temu było można obchodzić Dzień Czystego Powietrza.Z tej przyczyny należy nabrać odrobinę refleksji dotyczących dość sporego problemu, który daje o sobie znać na obszarze całego kraju. Mowa tu bez wątpienia o smogu, który może być dla większości społeczeństwa naprawdę bardzo groźny. Toksyny, które wdychamy w zasadzie każdego dnia, mają bez żadnych wątpliwości do czynienia z nieustannym rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już bez mała rok. Niewątpliwie warto notorycznie wyjaśniać czym jest zatrucie powietrza bądź jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Raptem w kilku telewizyjnych stacjach, z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza poruszony został ten właśnie temat. Przede wszystkim warto być świadomym tego, że obecnie w naszym kraju rozpoczął się grzewczy sezon, a wraz z nim wrócił również problem smogu. Skuteczne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na przeciwdziałanie zatruciu powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego napomniał dodatkowo, że około połowę smogu w Polsce generujemy my sami w naszych domach. Uznał, że jeżeli nie zniweczymy kotłów, które zanieczyszczają środowisko, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Ponadto, w walkę ze zdegradowanym powietrzem podpiął się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Piotr Woźny, prezes spółki oznajmił, że produkowana przez wspomnianą spółkę energia za ok. 10 lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi też tego, że kłopot ze smogiem i z SARS-CoV-2 można ze sobą swobodnie połączyć. Plaga COVID pojawiła się w miejscach o silnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


Jeżeli chodzi o smog istotnie warto także zdawać sobie sprawę z tego, co zasadniczo jest podstawową przyczyną. Tak więc jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu co niemiara niebezpiecznych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wszystkich specyfikacji jest niebywale ważna, w głównej mierze z powodu naszego zdrowia a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij