kontrast-wroclaw.pl

Czym cechuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Czym cechuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

17.11.2020, 10:45

Od przeszło 25 lat, 16 listopada uroczyście celebrowany jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został wyszczególniony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Z brakiem akceptacji regularnie boryka się wiele osób i właśnie ta data ma to oznajmiać. Nakłanianie do licznych instytucji publicznych, naukowców i rządów tego rodzaju jest zachętą do tego, żeby szukali rozwiązania tego występującego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy między innymi na tym, żeby zmniejszyć brak akceptacji przez nauczanie, czy też prowadzenie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu promowanie tolerancji oraz nakłonienie do braku przemocy wobec osób dyskryminowanych.

Cała ta inicjatywa została wywołana przez systematycznie wywoływane zjawiska agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Stwierdzono jednak, że to właśnie te grupy zmagają się z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia. Oznaki nietolerancji bywają potężnie tragiczne dla osób prześladowanych, dlatego też obchodzenie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma ostrzegać o różnego rodzaju aktach przemocy, a także pomóc w wyszukaniu głębszych motywów ukazania się braku akceptacji. Tego rodzaju przedsięwzięcia mają stać się przydatne do tego, by zrozumieć, czym tak naprawdę jest akceptowanie cudzych praw i cudzej własności, ale również nakreślić, co to jest uznanie i postrzeganie różnic indywidualnych. Ponadto ma kształcić, uczyć umiejętności wysłuchiwania, rozumienia innych ludzi, a także uznania różnorodności względem kultur.

W jaki sposób w Polsce obchodzono Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast ogłosili jednogłośny manifest, w którym okazują niebywałe wsparcie dla ofiar fizycznej oraz werbalnej przemocy wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Pod zgodnym apelem podpisał się między innymi prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski ogłosił, że solidarność tego dnia będzie obwieszczana poprzez zawieszanie flag w kolorach tęczy, jak i podświetlania budynków. Głównie w tęczowych barwach został podświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij